Microsoft’un Gözbebeği Silverlight

Microsoft firması geçtiğimiz günlerde kendi servisi olan Silverlight’ın önemini bir kez daha yineledi. HTML5’in gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla birlikte firma, Silverlight’ın kişilere sunduğu avantajları yinelemek istedi.

HTML5’in sağladığu multimedya fonksiyonları değer kazanırken, Adobe Flash ve Silverlight spot ışığını kapattı. Fakat Microsoft’ta üst düzey yönetici olan Brad Becker hiçbir zaman Silverlight’ın önemini kaybetmeceği konusunda ısrarcı.

Tasarlayıcıların daha fazla, masaüstüne yakın programları kolayca yaratabilmesine olanak sağlayan bu programın altı çizildi. HTML5’in ötesinde firma programları için kıymetli, medya tecrübesinde kaliteli, programlar ve oyunlar sunmakta Silverlight’ın son derece önemli olduğu; yüksek çözünürlük video, üç boyutlu video ve akıcı görüntü sistemleri konusunda da son derece popüler olduğunu da sözlerine ekledi.

Verilen demeçin kilit noktası ise kuşkusuz HTML5 ile CSS3’ün ilerleyişinde normal uyumluluğun oturmasının biraz süre alabileceği konusunda oldu.

Youtube Paralı Olabilir

Dünyanın en çok bilinen video paylaşım sitesi ülkemizde yasaklı siteler arasında olsada, diğer hizmetlere öncülük edebilir, işte son durum.

Youtube haftaya başlayacağı yeni uygulamasıyla birlikte yeni servisi ile telif hakları dolayısıyla aldığı eleştirileri en aza indirgemek istiyor. Müzik telif haklarını kullanma servisi olan RumbleFish ile yeni bir mülakat yapan Youtube, kullanıcılarına videolarına ekstra olarak ekleyebilmeleri için sanatçıların şarkılarını satacak.

“Friendly Music” ismi verilen bu uygulama RumbleFish’in bünyesinde bulundurduğu şarkıları kapsayacak. Şarkılar MP3 tarzında olacak ve bir tanesi 2 dolardan alınabilecek. Fakat şarkıların olduğu videoların ticari amaç taşımaması gerektiğinin altını çizen Youtube yetkilileri, bu şekildeki videolara eklenecek olan şarkıların bedelinin daha fazla olacağını belirtiyor.

Çok tanıdığımız isimler olmasada şu anda aktif şarkı sayısı 35.000 sınırlarında.

AppleTV’den beklenmeyen fiyat

Yeni çıkan AppleTV’nin inanılmaz fiyatı!

Amerika’da çıkmasına sayılı günler kalan AppleTV’nin fonksiyonları su üstüne çıktı. Fiyatıda çok avantajlı, kendisine : Karşınızda AppleTV.

Engadget firması, AppleTV’nin en son sürümünü piyasaya sızdırdı ve sitede yer alan bilgiye göre, Apple’ın içinden bir kişide bu söylentiyi doğruladı. Yeni teknoloji “cloud” türkçe anlamıyla bulut depolamayı kullanacak ve iPhone işletim sisteminini arayüz olarak kullanacak. En avantajlı yönü ise piyasadaki raflarda olacağı zaman fiyatının 99 dolar olcağı iddiası.

AppleTV, iPhone’un dördüncü jenerasyonunu kullanıyor ve içerisinde bir tane A4 işlemcisi bulunuyor. 16 GB hafızası olacak AppleTV’nin bir adette 1080 pixel High Definition girişide bulunacak. Yeni cihaz çok küçük olacak ve neredeyse dokunmatik olan ekransız bir dördüncü nesil İphone’un boyutlarında.

Bunun yanı sıra AppleTV dış depolama ürünlerine de izin verecek. Yeni cihazın AppleStore veya buna benzer programları destekleyip desteklemeyeceği hakkında henüz net bir açıklama yok.

Apple ve Adobe Çıkmazı

Uzun bir süredir Apple ile Adobe şirketinin arasının açık olduğu bilinen bir gerçek. Bu iki dev firmanın aslında çok uzun zamandır yakın ilişkilerde olupta, şimdi aralarının kötü olmasının altında sadece yatan bir sebep var. Oda Apple firmasının ürettiği İphone – İtouch gibi cihazlara Flash Player’ı sokmak istemeyişi. Apple’ın application geliştirmeciler için Nisan ayında yayımladığı bildiride, herhangi bir üçüncü parti derleyiciler vasıtasıyla uygulama yaratmaya sınır getirmişti.

Adobe firmasının ise Apple’ın aldığı bu karara tepkisi şiddetli oldu. Ve görünen oki İphone kullananlarda Adobe tarafında. Çünkü ünlü New York Post gazetesinin verdiği bir habere göre ABD Federal Ticaret Komisyonu ve ABD Adalet Bakanlığı, Apple firmasına almış olduğu bu karardan dolayı bir soruşturma açtı.

Açılan soruşturmanın nedeni ise Apple firmasının application geliştirmek isteyenlere, yasaklamış olduğu işletim sistemleri sayesinde sadece kendisine ayit olanakları kullandırmak zorunda bırakması.