Seks ağlarının Facebook’ta ki son numarası !

 

Facebook üzerinden insanları dolandırmaya çalışan uluslararası seks şebekelerinin Facebook üzerinde başlattığı yeni bir uygulama bir çok kişinin bilgilerinin
güvenliğini tehlikeye soktu.

Sistem basitçe şu şekilde işliyor.

Örneğin oluşturulmak istenen sahte profil ‘Ahmet Adam’ üzerine düzenlenecek olsun.

Şebekenin geliştirdiği özel program bu isme sahip kişilerin bilgilerini topluyor. Örneğin Ahmet Adam isimli Trabzon’da yaşayan bir kişinin profil fotoğrafını, aynı
isimde Ankarada’da yaşayan bir başka kişinin üniversite bilgisini ve başka bir diğer kullanıcının yaşadığı şehri bilgi havuzunda topluyor.

Daha sonra bu havuzdan farklı ‘Ahmet Adam’ isimli kişilerin bilgilerinden karışık ve sahte bir profil oluşturuyor.

Bu profile şebekenin açtığı ve erotik resimler olan sahte kadın hesaplarını arkadaş olarak ekliyor.Bu şekilde cinsel içerikli hesapların arkadaş sayısını yükselterek
hem ilgi varmış gibi gösteriyor hem de bir anlamda daha fazla insanı çekiyor. Seks ağını bu kişilerin bilgilerini kullanarak kuruyor.

Seks ağların geliştirdiği bu yöntemi en çok şu sebeple tercih ediyor.

Bir kişinin profil resmini ve diğer bilgilerini direk kopyaladıkları takdirde Facebook güvenliğine daha kolay yakalanabiliyor ve hesaplar engellenebiliyordu. Bu
şekilde bir tür güvenlik atlaması sağlıyorlar. Aynı isimde ki kişilerden oluşturulan hesaplar ise birbirine yakın bilgileri toplayacağı için sahte olduğu kullanıcılar
tarafından da ilk etapta anlaşılmıyor.

Fakat sonuçta sizin bilgileriniz hatta bazen fotoğrafınız ile açılmış bir hesap oluşabiliyor. Bu hesapta pornografik sayılabilecek hesaplar da ekli durumda oluyor.

Bu sebeple en kısa sürede aşağıda ki işlemi yapmanız sizin açınızdan önemli.

İsminizi aratın ve Kişiler kısmını seçerek ‘Daha fazla sonuç gör’ butonu ile 5-10 sayfa ilerleyin.

Fotoğrafınızı kullanan bir hesap gördüğünüz takdirde Şikayet Et/Engelle bölümünden kişinin sizin bilgilerinizi kullandığını belirterek şikayet edin. Ardından bu durumu
profilinizde paylaşarak arkadaşlarınızdan hesabı şikayet etmesini isteyin. Hesap bir süre sonra kapanacaktır.

Facebook’ta her gördüğünüze bakmayın!

Facebook ‘a dikkat. Farkında olmadan bağlantıları facebook profilinizde paylaşıyor olabilirsiniz.

Facebook’taki  “Otomatik Beğen” özelliği kullanıcıların istemedikleri halde kullandığı  herhangi bir video veya içeriği “beğenmesine” veya Facebook profilinde “paylaşmasına” sebep oluyor.

Bunun için önce web sayfasına ilgili kodlar ekleniyor ve kodların girildiği bu sayfalara kullanıcılar giriş yaptığında sayfadaki herhangi bir bağlantıya tıklamasıyla birlikte bu web sayfasının Facebook sayfasını otomatik olarak “beğenmiş” veya profilinde “paylaşmış” oluyor.

Benzer şekilde Facebook’ta arkadaşlarınızın beğendiği veya paylaştığını sandığınız video veya herhangi bir içeriğe tıklayıp bakmak istediğinizde Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ve  o anda bu sayfayı da aslında beğenmiş oluyorsunuz.

Kullanıcıların birçoğu, bu bilgiyi Facebook hesabında paylaştığının farkında olmazken, bunu bilen uyanıklar ise web sayfalarına bu kodları girmeye devam ediyor.

PEKİ NE YAPMAK LAZIM

– Bu tuzaklar genelllikle insanlar tarafından yargılanmaya yol açan erotik ve cinsel içerikli video ve resimler üzerine kurulu.

– Facebook’taki sıradan bir video veya içeriğe benziyor. Bu tür paylaşımlar genellikle kullanıcıyı Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriyor.Videoyu izlemeden önce adres içeriğini öğrenebilir.

– Facebook’a girmeden bu tür sitelerde dolaşmak tuzağa engel oluşturabilir.Yani:Facebook profilinden çıkış yaptıktan sonra internette dolaşmak daha mantıklı; zira bu tür siteler Facebook’a girmiş kullanıcıya herhangi bir soru sormadan ilgili sayfayı “beğenmelerini” sağlıyor. Oysa Facebook hesabına giriş yapmamış kullanıcı bu sayfaya tıkladığında kendisine “kullanıcı adı” ve şifre soruluyor. Bu bilgiler girilmediği taktirde herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Windows 7 ve Vista Kullanıcıları Dikkat

Vinrumors sitesi Windows XP, Vista ve Windows 7’yi tehdit eden “0 gün açığı” iddiasını ortaya çıkardı. Tehdit, işlemci alt sisteminin Kernel modu dosyası olarak nitelendirilen win32k.sys sistem dosyasında yer alıyor.

Prevx firması çalışanı Marco Giuliani henüz bu açıktan yararlanan zararlı bir yazılımın olmadığını fakat açığın biran önce kapatılmasının gerektiğini yoksa kullanıcıların yeni güvenlik tehditine maruz kalıcağını söyledi.

İşin biraz daha teknik kısmına bakıcak olursak, açığın ortaya çıktığı API, girişe doğru bir şekilde onay vermiyor ve yığın taşması meydana getiriyor. Yani, bu durum kötü niyetli kişilerin kernel modu izinlerinden faydalanarak istedikleri bilgisayarlara girebilmesine olanak sağlıyor. Bu açık sistemlerin UAC yani Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni otomatik olarak devredışı bıraktığından, Vista ve Windows 7 işletim sistemleride saldırılara açık hale geliyor.

Microsoft firması ise şu anda açık üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir güncelleme yayınlayarak açığı kapatacağını bekleyebiliriz.

Windows Live Messenger’da Virüs Tehlikesi

Bazı kişiler, Live Messenger 2009 programında bağlantıların çalışmadığının farkında olabilir. Bunun sebebi meydana gelen bir virüsün yayılmasına engel olmak için bağlantıların geçici olarak deaktif edilmesinden dolayı.

Windows Live yazılımının web sayfasında kullanıcılarını güvenlik tehlikesine karşı uyaran Microsoft firması, bu önlemin yalnızca kişilerin güvenliği için alındığını açıkca belirtiyor. Windows Live Messenger 2011 kullananlar için bir sorun yok, bu nedenle kişilerin yazılımı son versiyona yükseltmeleri ve en azından tehlike önlenene kadar son sürümü kullanmaları öneriliyor.

Virüs, Windows Live Messenger 2009’la birlikte hızlı bir şekilde yayılıyor ve kişilere dikkat çekmeyen çeşitli bağlantılar gönderiyor. Bağlantıya tıklandığında bir web sitesi açılıyor ve zararlı solucan bilgisayarınıza bulaşıyor. Virüs, bulaştığı kişinin bilgisayarından ileti listesini bularak kayıtlı olan tüm kişilere kendi web sitesinin adresini gönderiyor.

Windows Live 2009 kullanan kişiler, kişi penceresinde bazı özelliklerin kapatıldığına dair bir uyarı mesajıda görebilirler.

MAC’lere Özel Virüs Programı

Mac bilgisayarların insanları kendisine bağlamasındaki en büyük etkenlerden biride kuşkusuz virüs olayı olmadığından yeteri güveni vermesiydi. Fakat sizlere geçtiğimiz günlerde Mac bilgisayarlarında bundan sonra virüs ve saldırılara açık olduğunu da anlatmıştık. Bu tehlikenin boyutunu fark eden iki tane güvenlik firması ayrı ayrı sadece Mac bilgisayarlarında çalışan anti – virüs programı üretti.

Bu senenin ilk aylarında piyasaya çıkan Panda Security ve Bitdefender’den sonra, Sophos ve ESET firmalarıda Mac bilgisayarlar için anti-virüs programını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Sophos firmasının sunacağı anti-virüs programı ücretiz ve virüs, trojan ve solucanların düşmanı olması için düşünülmüş.

ESET firmasının sadece Mac bilgisayarlarına özel çıkaracağı virüs programı ise ESET NOD 32’nin Mac versiyonu olması tahmin ediliyor. Birbirlerine bir hayli benzemesinden dolayı virüs programının da Windows işletim sisteminde olduğu gibi, yıllık üyelik sistemiyle kullanılması bekleniyor.

Artık MAC’te de Virüs Var

Bundan böyle artık bilgisayar olarak Mac kullananlarda virüs tehlikesiyle karşılaşabilecek. Popüler bir güvenlik firması olan Panda Security, bu olaya dikkat çekiyor ve MAC kullanan kişiler için özel bir güvenlik programı geliştirmeye hazırlanıyor.

Firmanın gerçekleştirmiş olduğu çeşitli istatistiklere göre, Mac bilgisayarları hedefleyen yaklaşık 5.000 virüs bulunmakta ve her ay yeni olarak 500 tanesi daha üremekte. 2009 senesinde Apple firmasının işletim sistemi olan OS X’de 34 kritik güvenlik açığı tespit edilmişken bu sene içerisinde bu rakam neredeyse 4-5 katına çıkıp 180’e yaklaştı. Bu rakamların altını çizen Panda Security firması yetkilileri, bundan sonra Mac bilgisayar kullananların da mutlaka en az bir adet virüsten korunma programı kullanmasını tavsiye ediyor.

Firmadan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde “Hatta Windows işletim sisteminin Mac’ten daha güvenli olduğunu söyeleyebiliriz çünkü en basitinden Microsoft, yıllardır aktif bir şekilde güvenlik piyasasında.”

Kişisel Bilgileriniz Tehlikede Olabilir

PandaLabs firmasının yaptığı bir teste göre, hacker’lar popüler internet sitelerinden kendilerine pay çıkarabilmek için her hafta kendilerine 57 bin tane kötü niyetli kod içeren websitesi hazırlıyorlar.

Araştırmadaki veriler, eBay ve Western Union’a bağlı bulunan adreslerin %44 gibi önemli bir oranında virüslü kod bulunurken, Visa Card, Amazon ve Paypal’ın da kötü niyetli kişilerin uğrak yerleri olduğu açıkca gözüküyor.

Kişiler, bu virüslü kodlar içeren internet sitelerine kişisel bilgilerini girdikleri zaman hackerlar bu özel bilgileri yine internet üzerinden çeşitli sahtekarlık ve diğer alışverişleri için kullanıyorlar.

PandaLabs firmasının yetkililerinden olan Luis Corrons, bu tür web sitelerine girerken arama motorlarına yazıp çıkan sonuca basmaktan çok, adres çubuğuna sitenin tam URL sini direk olarak girmelerini tavsiye ediyor. “Arama motorları her ne kadar algoritmalarını değiştirseler de, çığ gibi akan yeni kötü niyetli internet sitelerine karşı etkisiz kalıyorlar.”

USB’lerden Gelen Büyük Tehlike

Kod casuslarının son zamanlarda ürettiği en zararlı yazılımların başında gelen USB bellekler gün geçtikçe büyük bir hız ile yayılıyor. Bundan önceki senelerde de USB sayesinde yayılan kodlar ortaya çıkmıştı, fakat bu son olay diğerlerinden çok daha değişik. Ink kısayol dosyalarından yararlanan bu zararlı kod VirüsBlokAda firması tarafından yakalandı. Bulaştığı bilgisayarda çok iyi kendini saklayabilen bu kod rootkit çalışma prensibine sahip.

Endüstriyel casusluk için üretildiğine kesin gözüyle bakılan bu değişik zararlı kod, Realtek, Semiconductor gibi önde gelen firmaların imzası bulunan sürücülere sahip. Güvenlik güncellemeleri tam olarak gerçekleştirilmiş olan Windows 7 yüklü bir bilgisayarda bile rahatlıkla çalışabilen bu virüsü AutoRun özelliğini pasifleştirerek bile durdurmak imkansız.

Özellikle Siemes WinCC SCADA kontrol mekanizmasına saldırdığına yönelik izler bulunan bu kodun, sıradan bilgisayar kullanıcılarınada zarar verdiği tahmin ediliyor.

MSN Virüsüne Dikkat

Kısa adı TBGD olan Türkiye Bileşim Güvenliği Derneği, internetle haşır neşir olan insanları ciddi bir virüs saldırısı içeren mesajlara karşı dikkatli olunması için uyardı. Rusya’dan piyasaya sürüldüğü belirlenen ve MSN vasıtasıyla kurbana gönderilmeye çalışan, “Bu resim senin mi? www. designportal. com /resimleri. php?id= murat??? @hotmail.com” isimli ileti, yeni bir internet dolandırılması anlamı taşıyor.

Bilgisayar güvenlik departmanında çalışanlara göre, internete girenleri uyararak, “İletideki linke tıklandığında bilgisayarınıza gizli bir keylogger isimli ajan program geliyor. Siz bilgisayarınızda yanlış bişiy yapmadığınız hale bile, bilgisayarda yapmış olduğunuz her mouse ile tıklama veya klavyeye bastığınız tuşlar, bu kötü niyetli insanların eline geçiyor.

Bazı basit virüslerden daha etkili olan bu trojanlar için internet kullanıcılarının çok fazla dikkatli olmasını talep ediyoruz. Bu trojan sayesinde kötü niyetli kullanıcılar, bilgisayarınızdan gerçekleştirdiğiniz tüm banka işlemlerini takip edebiliyor hatta şifrenizi dahi alabiliyorlar” diye açıklama yaptı.

IBM’den Ironik Hata

Teknoloji dünyasının en eski ve prestijli isimlerinden birisi olan IBM firması, bundan sonra uzun bir süre hafızlardan silinmeyecek bir hata yaptı. AusCert isimli bilgisayar güvenlik sempozyumunda bir konuşma gerçekleştiren IBM belkide tarihinde ilk defa bir ilke imza attı.

Avustralya’da yapılan seminerde, katılımcılara bilgisayarlarını kötü yazılımlardan korumanın çok önemli olduğunu gösteren IBM, katılanlara seminerde anlattıklarıyla ilgili dökümanları içeren bir USB hazırladı ve dağıttı.

Buraya kadar herhangi bir sorun olmasada, herşey normal gibi gözüküyor olsada bu konuda IBM yöneticilerinin bile farketmediği çok büyük bir hata var. Zira IBM, dağıttığı bu USB’lere virüs bulaştığını beyan edince, komik bir durum meydana geldi. Bu sayede artık belkideIBM firması güvenlikle ilgili seminerlerde konuşulacak yeni bir konu oldu.

USB bellekleri virüsten korumak çok zor olsada, kötü yazılımlardan korunması gereken en önemli bilgisayar parçlarının en tepesinde yer alıyor. Çünkü bir kere bulaştığı taktirde, o USB’nin takıldığı tüm bilgisayarlara etki edebilecek bir etkiye sahip.