Windows 8 yeni mavi ekran

Windows 7 ve daha önceki sürümlerde karşılaşılan mavi ekran hatasını bilmeyen yoktur, ayrıca bu hata ile karşılamayanda. Artık Windows 8 işletim sistemi ile eski mavi ekran değişiyor ve yeni bir mavi ekran sisteme konuşlandırılıyor. Okumaya devam et Windows 8 yeni mavi ekran

Windows 8in açılışı 8 saniyede gerçekleşiyor

Window 8’in pazara çıkmasına az bir zaman kala yeni haberler gelmeye devam ediyor. Bunun yanında sistemin yeni özellikleri arasında oldukça ilginç açılımlar sunulmaya devam ediyor.

Microsoft’un resmi blogundan yayınlanan habere göre Windows 8 işletim sisteminin 8 saniyeye düşürüldüğü belirtiliyor. Resmi blog üzerinden yayınlanan videoda açılışın yaklaşık olarak 8 saniye kadar sürdüğü açıkça gösteriliyor.

Diğer yandan açılış performansı üzerinde hala test aşamalarının devam ettiği ve çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Windows 8’in 8 saniye içerisinde açılmasını sağlayan ise kernel oturumunun kapatılması yerine diske kayıt işlemi sayesinde gerçekleşiyor. Sürücüleri tazelemek olarak adlandırılan yeni açılış performansı, ayrıca çok çekirdekli sistemlerde kernel dosyalarını ve verilerin sıkıştırılma özelliğini daha hızlı bir hale getiriyor.

Eğer Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in 8 saniye içerisinde açıldığına inanmıyorsanız, siz de aşağıda sizlere sunduğumuz bağlantıdan bunu açıkça görebilirsiniz.

Windows 8 açılış performansı videosu

Microsoft Windowsa Son Mu Verecek?

Microsoft hakkında yapılan dedikodular son zamanlarda oldukça ilginç bir şekilde karşımıza çıkıyor. Alınan bilgilere göre Microsoft’un Windows 8 işletim sisteminden sonra Windowslara son vereceği söyleniyor.

1981 yılından beri işletim sistemi dünyasında bulunan Microsoft, günümüz bilgisayarlarının birçoğunda da hala güncelliğini koruyor ve pek çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Özellikle son zamanlarda Linux açık kaynak işletim sistemlerinin ön plana çıkması dahi Windows’un gerilemesine imkan tanımıyor.

This is My Next üzerinde yer alan bilgiler Windows 8 işletim sisteminin Microsoft’un son Windows sürümlerinden biri olacağı belirtiliyor.

Diğer yandan farklı projeler ile kendini gösterecek olan Microsoft’un yakın bir zaman içerisinde bu projeler konusunda bilgilendirmeler yapacağı ve Windows 8 konusunda çıkan haberlerin olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevaplandırılacağı söyleniyor. Bakalım This is My Next tarafından ortaya atılan bilgiler Microsoft cephesinde hangi şekilde karşımıza çıkacak ve belirtilen ifadeler karşısından Microsoft neler söyleyecek.

Windows 8 Kendini Gösterdi

Microsoft’un yeni işletim sistemi olan yakında pazara sunulması amaçlanan Windows 8 kendini gösterdi. Yayınlanan tanıtım aşamalarında bilgisayar kullanıcılarının alışkanlıklarını değiştireceğe benzeyen Windows 8, geliştirilen özellikleri ile oldukça iddialı bir şekilde pazara girmeye hazırlanıyor.

Microsoft tarafından büyük bir gizlilikle yürütülen çalışmalar gün gün kendini açığa çıkarıyor ve Windows 8 ile ilgili yeni gelişmeler meydana çıkıyor. Windows 8 ile ilgili yayınlanan bir videoya istinaden yeni işletim sisteminde geliştirilen birtakım özellikler ön plana çıkarıldı ve bu video Microsoft tarafından resmen yayınlandı.

Windows 8 ile gelen en büyük yenilik olarak ise dokunmatik bir menünün karşımıza çıkması oldu. Bunun yanında Microsoft tarafından belirtilenlere göre klasikleşmiş olan başlat menüsü tamamen yenilenmiş durumda. Telefonlarda yer alan uygulama ekranlarının dev bir hali konuşlandırılan başlat menüsünün oldukça dikkat çekmesi bekleniyor. Ayrıca bu menü dokunmatik özelliği sayesinde parmak ile yönlendirilebiliyor.

Diğer yandan Widget tarzına benzeyen uygulamaların da bulunduğu işletim sisteminde, Windows Phone 7 mobil işletim sisteminde yer alan uygulamaların canlı pencerelere benzetilmiş hali bulunuyor. Bu pencereler sayesinde örneğin hava durumu, canlı maç sonuçları ve son dakika haberleri gibi uygulamalar yer alıyor. Bunun yanında çoklu uygulama desteği ile gelen Windows 8’de, bir yandan fotoğraflara bakılırken bir yandan da Twitter uygulaması işletilebiliyor. Ayrıca pencerelerin boyutları ise el ile değiştirilebiliyor.

Internet Explorer 10 Vista İçin Uyumlu Olmayacak

Merhabalar, daha önce sizlere Microsoft’un Internet Explorer 10 hazırlıkları içerisine girdiğini ve bunu Mix 11 Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttığını duyurmuştuk. Microsoft cephesinden gelen yeni haber ise Internet Explorer 10 sürümünün Microsoft’un Vista işletim sistemi için uyumlu olmayacağı yönünde gelişti.

IE 10’un Vista ile çalışmayacağını dile getiren Microsoft’un, bunu yapmasının başka bir nedeninin ise Vista işletim sistemini unutturmak amacında olduğu yönünde algılandı. Internet Explorer’ın yeni sürümünün şimdiden tanıtılmış olması birçok kullanıcıyı oldukça şaşırtmışken, yapılan yeni açıklama ile bilgisayar kullanıcıları yeni bir şaşkınlığın daha içine düştüler. Ancak bu durumun normal gözüktüğünü belirten kullanıcılar da yok değil. Herkesin bildiği gibi Internet Explorer 9 Windows XP üzerinde çalışmıyor ve Internet Explorer 10’un da Windows Vista üzerinde çalışmaması bazı kullanıcılar tarafından pek de sorun edilmiyor.

Diğer yandan Microsoft’un bu senenin yaptığı açıklamayı da dikkate almak gerekiyor. Şirket yaptığı açıklamada 2012 yılının başından itibaren Windows Vista’dan desteğini geçekeceğini belirtmiş ve kullanıcıları Windows 7’ye yönlendirme konusunda büyük bir adım atmıştı. Internet Explorer 10 sürümü üzerinde şimdilik gelişmeler bu şekilde, yani yeni sürüm tam olarak Microsoft’un Windows 7 ve 8 işletim sistemlerinde çalışacak.

Windows 8 Şirket İçinden Sızdırıldı

Microsoft’un hala üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi Windows 8 şirket içerisinden internete sızdırıldı ve sonunda torrent sitelerine kadar düştü.

Microsoft Şirketi yeni işletim sistemi olan Windows 8 üzerinde hala hazır çalışmalarını sürdürüyor ve bu konuda birtakım geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Bunun yanında sene başından itibaren Windows 8 işletim sistemi ile ilgili birtakım bilgiler de internet üzerinde yayılma eylemi gösteriyor. Ancak bu yayınlar tabiî ki kesin bilgiler içermiyor. Tüm sektör bu konudan yoksun zamanlar geçirirken karşımıza oldukça farklı bir durum çıkıyor ve Windows 8 işletim sistemi beta sürümünün torrent sitelerine kadar düştüğü görülüyor.

Konu üzerinde Microsoft’un hızlı davranarak dosyaları silmeye çalıştı, ancak buna engel olamadığı belirtiliyor. Sistemi şirketi içerisinde kimin sızdırdığı ya da sızdırabileceği konusunda ise henüz kesin bir bilgi verilmiş değil. Ancak bu durum Microsoft’un pek de hoşuna gitmemişe benziyor. Bakalım Windows 8 işletim sistemi hakkında ilerleyen zamanlar neler gösterecek ve bizler bu konuda daha neler duyacağız. Merakla bekliyoruz.

Windows 8 ile Taşınabilir Çanta

Microsoft‘un merakla beklenen yeni Windows’u adına iki yeni sızıntı haberi geldi. Bu sızıntılardan ilki, Portable Workspace Creator (Taşınabilir Çalışma Alanı Oluşturucu) olarak göze çarpıyor. USB depolama cihazları üzerinde Windows 8 çalıştırmaya olanak tanıyacağı belirtilen bu uygulama, devrimsel bir uygulama olabilir. Bu uygulamanın ‘Windows 8 Enterprise Edition’ a özel olacağı da verilen bilgiler arasında.

Ayrıca Windows 8’in Metro temasına ait olduğu belirtilen WebCam kayıt uygulaması logoları, Windows 8’de dahili bir görüntü kaydı yazılımı olacağına dair ipucu veriyor.

Anlaşılan o ki Windows 8, dahili uygulamalarıyla epey iddialı gelecek.

Kaynak: http://www.techno-labs.com/1/24484/1/Windows_8de_Ta%C5%9F%C4%B1nabilir_%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma_Alan%C4%B1.html