Android Yüzde 53 Oranla Akıllı Telefon Pazarını Elinde Tutuyor

Google’un ünlü işletim sistemi Android her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarının yaklaşık olarak yüzde 53’üne ulaşan Android, liderliğini açık ara farkla sürdürmeye devam ediyor.

Apple’ın iOS işletim sistemi bu Pazar içerisinde yüzde 28’lik, RIM’in BlackBerry OS’i yüzde 16’lık, Symbian ve Windows gibi diğer işletim sistemleri ise yüzde 4’lük paya sahip. Bu arada yapılan araştırmalar Google’un cihaz bazında liderliğini sürdürdüğü yönünde karşımıza çıkıyor. Ancak uygulama gelirleri bakımından ise Apple açık ara önde gidiyor. Bunun yanında Apple’ın iOS işletim sistemi ile sağladığı uygulamaların yüzdelik oranları her ay ortalama yüzde 6 kadar artıyor.

Apple bir yandan uygulamaları ile liderlik yolunda ilerliyor, Android ise her geçen gün yaptığı atılımlar ile birçok cihaz üzerinde konuşlanmaya devam ediyor. Bakalım ilerleyen günler bizlere Android konusunda ne gibi yenilikler sunacak.

Google’un Android’i her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

 

Windows Phone 2015 Yılında Lider Mi Olacak?

Windows Phone 2015 yılı içerisinde akıllı telefon platformunda ki en çok satan yazılım mı olacak?

Akıllı tlefon platformunda yapılan bir araştırma sonucunda sürekli bir yükselişte olan Windows Phone’un 2015 yılına kadar zirveye yükseleceği tespit edildi. Araştırmayı yapan Pyramid Research adlı bir firma oldu ve firma tarafından yapılan açıklamada yakın bir zaman içerisinde Windows Phone işletim sisteminin tüm akıllı cihazlarda yer alacağı ileri sürüldü.

Windows Phone şimdiden birçok şirket ile yazılım anlaşması yapmaya ve cihazlarda yerini almaya başladı bile. Ancak bu konuda Google’un mobil işletim sistemi olan Android’in Windows Phone’u geçemeyeceğine inanılıyor. Önümüzde ki 4 yılda Android’in satışlarda üstünlüğü elden bırakmak gibi bir niyeti olmadığı görülse de Windows Phone cephesinden durumların hiç de bu şekilde gözükmediği ve yakın bir zaman içerisinde yavaş yavaş ön plana çıkmaya başlayacağı söyleniyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Windows Phone akıllı cihaz platformlarında nasıl bir ilerleme gösterecek.

Nokia Önceliğinin Androidi Yenmek Olduğunu Belirtti

Nokia CEO’su Stephen Elop bugün düzenlenen MWC (Mobile World Conference) etkinliğinde oldukça çarpıcı açıklamalara imza attı. Elop yaptığı açıklamada Nokia olarak ilk hedeflerinin Google’a ait işletim sistemi olan Android’i geçmek olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft ile işbirliğine varan Nokia, yeni bir boyuta girdiklerini ve bu konuda gerekli atılımları yaparak Anroid’i geride bırakmak istediklerini öne sürdü. Bunun yanında Windows Phone yazılımı ile ilk atılımlarını gerçekleştireceklerini belirten Elop, yakın bir zaman içerisinde Nokia olarak oldukça sıra dışı işlere imza atacaklarını öne sürdü.

MWC etkinliği yarın ve diğer gün de devam edecek. Elop’un etkinliğin ilerleyen zamanlarında da ne gibi açıklamalar yapılacağı şimdiden merak ediliyor. Görünüşe göre Nokia kendi içerisinde oldukça şartlanmış bir yapıya bürünmüş ve yapacağı yeniliklerle eski günlere dönme isteğini açıkça belirtiyor. Bakalım ilerleyen günlerde Nokia’dan ne gibi girişimler görecek ve bunları hayata geçireceğiz.

Microsoft, Sony Ericsson’u Kaybetti

Sony Ericsson firmasından bir Windows Phone 7 veya tablet bilgisayar bekliyorsanız bu haber sizi biraz üzebilir. Çünkü firmanın Fransa şubesinin CEO’su Pierre Perron, Fransa’nın Les Echos gazetesine Windows Phone 7 işletim sisteminden yararlanan bir telefon yapmak istemediklerini nedenleriyle birlikte açıkladı;

“Telefonlarımız standart hale gelme riskini taşıyor. Yalnızca tasarım ve fiyat açısından rakiplerimizle yarışmak zorunda kalacaktık, bu da istediğimiz bir şey değil.” Daha öncede birçok haberde belirttiğimiz gibi Windows Phone 7, işletim sisteminin tasarımı konusunda üretici firmalarına çok katı kurallar koyuyor.

Tablet bilgisayar konusunda ise Perron, açık ve net konuştu. Sony Ericsson firmasının piyasaya tablet bilgisayar çıkaran 24. şirket olmak istemediklerini bu nedenle en azından bu sene içerisinde böyle bir planlarının olmadığını söyledi.

Ufak Windows 7 Piyasaya Çıkıyor

Windows Phone 7’nin piyasa sürülmesine sayılı günler kala, hakkındaki ipuçlarıda yavaş yavaş su yüzeyine çıkıyor. İşte bazı son dedikodular.

Microsoft firması KIN tasarısını rafa kaldırdıktan sonra artık sadece Windows Phone 7 üzerine yoğunlaşmaya başladı.

Microsoft son günlerde insanların merak ettiği soruları yanıtlarken Windows Phone 7 hakkındaki son bilgileri veriyor. Firma, bu toplantı ve konferanslarının sayısının arttırmış bir durumda.

Son zamanlarda üzerine titrenen bir konuda Xbox Live entegrasyonu oldu. Yen işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde Microsoft Marketplace uygulaması sayesinde birçok oyunu kapsayacak. Oyunu saniyesinde yükleyip başka bir platformda çalıştırabilme özelliği ne yazık ki bu sürümde olmayacak ve oyunlar sadece demo olarak kalacak.

Uygulamalar çıktığı zaman online uygulama marketi üzerinden parayla alışveriş yapmak mümkün olmayacak fakat ücretsiz eklentiler rahatlıkla kullanılabilecek.