Sony S1 ve S2 Android Tabletler İçin Yeni Tanıtım

Sony tarafından geliştirilen ve ünlü arama motoru Google’un işletim sistemi olan Android’i kullanan Sony S1 ve S2 Android tabletler için yeni bir tanıtım videosu yayınlandı.

İlk tanıtım videosu geçtiğimiz ay Youtube üzerinden yayınlanan tabletler, kullanıcılar tarafından oldukça yoğun bir ilgi görmüştü. Reklam içeriğinde ise oyuncak toplar, trenler ve ortama dağılmış bir sürü değişik alet yer almıştı. Ayrıca reklam içerisinde yer alan her alet farklı bir hareketi tetiklemek amacıyla video içerisine konuşlandırılmıştı.

Diğer yandan ilk reklam videosunun ardından reklamın sonlarında bir devamlılık söz konusu gibiydi ve beklenen gerçekleşti. Devamı olduğu düşünülen reklam videosunun bir yenisi daha yayınlandı. Bunun üzerine yeni reklam da yine Youtube üzerinden hizmete sunuldu ve ve tüm kullanıcılar ile buluşması sağlandı. Ayrıca yayınlanan ikinci reklam da tıpkı birincide olduğu gibi yavaş bir ilerliyor ve oldukça merak uyandıran bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Yayınlanan bu reklamlar üzerine Sony’den yeni bir reklam daha bekleniyor. Çünkü ikinci reklamın sonu da tam olarak bir yere bağlanmıyor. Anlaşılan yeni bir reklam videosu daha Youtube üzerinden kullanıcılara sunulacağa benziyor.

 

Xbox 360 Youtubeda

Popüler oyun konsolu Xbox 360 artık Youtube2da. Durumua daha detaylı açıklamak gerekirse, Youtube artık xbox 360 oyun konsolu üzerinden yayın yapacak ve tüm Xbox 360 kullanıcıları bu ayrıcalıklardan yararlanacak.

Youtube kısa bir süre önce yaptığı yayın esnasında oyun konsollarına entegre olma hazırlıklarının yapıldığını ve yakın bir zaman içerisinde bazı oyun konsolların yer alacağını duyurmuştu. Bunun ardından E3 fuarında yapılan açıklama ile Youtube’un Xbox 360 oyun konsoluna entegre bir versiyonunun yayınlandığı ve bundan böyle Youtube’un Xbox 360 oyun konsolunda yer alacağı bu haberi doğrular nitelik oldu.

Diğer yandan Kinect üzerinde birtakım değişiklikler yapan Microsoft da Youtube için bazı geliştirmeler yaptığını ve yakın bir zaman içerisinde Youtube ile tam olarak bağlantı kurulacağını belirtti.

Xbox 360 kullanıcılarının son zamanlarda Youtube’u konsollarında görmek istemelerinin gelişen bu olaya büyük bir etkisi olduğuna inanıyoruz. Artık hayallerine kavuşan Xbox 360 kullanıcıları, bundan böyle oyun konsollarından Youtube’a bağlanabilecek ve istedikleri gibi Youtube’dan yararlanabilecekler.

Youtube Artık 3 Boyutlu

Popüler video sitesi Youtube artık 3 boyutlu. Peki, Youtube içerisinde 3 boyutlu videolar izlemek için ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle Youtube içerisinde 3D videolar izlemek için yapmanız gereken Firefox tarayıcınsa sahip olmanız ve bunun yanında NVIDIA 3D Vision desteği bulunan bir bilgisayara sahip olmanız oluyor. Youtube 3D müdürü Jonathan Yuang’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama, şirketin Youtube içerisinde binlerce 3D video sunması, HTML5 ve WebM desteği vermesinden dolayı oldukça büyük gurur duyduğu ve bu gelişmelerin artarak devam edeceği şeklindeydi. Diğer yandan açık kaynak standartların eklenmesi ve 3d videoların Youtube içeriğine sürülmesi ile birçok kullanıcının artık keyifli anlar yaşayacağı ve bu keyfi diledikleri gibi şekillendirebilecekleri ileri sürüldü.

3D videoların izlenmesi için sadece NVIDIA 3D Vision destekli bir sürücüye ve HTML5 video akış desteği veren Mozilla Firefox’a sahip olunması yetiyor. Bu donanım ve yazılıma sahip olunmasının ardından Youtube’a girerek istenilen şekilde 3D video izlenebiliyor.

 

Youtubedan WebM Formatı

Teknoloji dünyasının bu konu üzerinde pek ilgili olmadığı görülse de Google, WebM video formatının teknoloji dünyası ile buluşturma yönünde kararlı gözüküyor. Bunun ilk belirtisi olarak da Youtube’a eklenen videoların WebM formatına dönüştürülmesi oluyor.

Peki, webM formatı ne demektir?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda webM formatının açık kaynaklı kod olduğu belirtilmektedir. Web için geliştirilmiş bir video destekleme formatı lan webM’in, bir kodek olmadığını söylemekte fayda vardır. Çünkü webM video formatı AVI, Quicktime, wmv ve buna benzer video formatlarının bir araya getirilmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer yandan Youtube’ eklenen ve webM formatına dönüştürülen videoların izlenmesi için uyumlu bir tarayıcı gerekmektedir. Google’un popüler tarayıcısı Chrome tabiî ki bu video formatının izlenebilmesini desteklemektedir. Bunun yanındaOpera ve Firefox 4 internet tarayıcıları da bu formatı destekleyen bir yapın sunmaktadır. Microsoft’un tarayıcısı olan Internet Explorer 9’da ise webM videoların izlenmesi için eklenti kurulması gerekmektedir.

Youtube’da yeni bir oluşuma hazır mısınız?

Youtube’da Bir İlk

Prens William ve nişanlısı Kate Middleton düğün törenlerinin “dünyanın en interaktif” organizasyonu olmasını talep etmeleri üzerine, törenin ‘Youtube’dan canlı yayınlanmasında karar kıldılar.

Youtube, düğün töreninin başlamasından 1 saat önce yerel saat ile 10.00’da canlı yayına start verecek. Buckingham Sarayı balkonundan çiftin halkı selamlamasından sonra saat 14.00’te ise yayına son verilecek. Yayın, alt yazılı olarak da izleyenlere sunulurken geçmiş Kraliyet Düğünleri ile ilgili de ilginç bilgiler sunulacak.

Öte yandan, düğün töreniyle ilgili tüm detaylar Facebook, Twitter ve flickr gibi sosyal paylaşım sitelerinden de anlık olarak paylaşılarak tüm dünyadaki kullanıcıların anlık yorum yapmalarına imkan tanıyacak.

William ve Middleton’un sosyal paylaşım sitelerini aktif şekilde kullandığını belirten Kraliyet Sarayı Sözcüsü, “Akranlarının da en mutlu günlerinde kendilerine eşlik etmelerini istiyorlar.” diye konuştu. Sözcü ayrıca, ilk kez böyle bir törenin bütün dünyaya internet aracılığıyla canlı olarak verildiğini aktardı.

29 Nisan’da dünya evine girecek olan çift için hazırlıklar bütün hızıyla devam ediyor. 8 bin kişilik bir basın ordusunun izleyeceği tahmin edilen kraliyet düğünü sebebiyle binlerce turistin de Londra’ya gelmesi bekleniyor.

Google Video Segmentine Son Veriyor

Popüler arama motoru Google, kendi içerisinde aldığı bir karar ile video platformuna son veriyor.

Google video 2005 yıllarında Youtube ile hemen hemen aynı zamanda hizmete giren bir platformdu. Ancak rekabetin sonucunda büyümeyi daha çok gerçekleştiren ve diğer servise göre daha fazla tercih edilen Google video oldu. Bunun yanında Google önceden de oldukça yüksek bir potansiyel olarak gördüğü Youtube’u 1.6 milyar dolara satın almıştı. Diğer yandan gerçekleşen bu satın alma işleminin ardından Google videonun gereksiz bir hizmet olarak sektörde yer aldığı konuşulmaya başlanmıştı ve nitekim de görülen köy kılavuz istemez hesabı, Google video kullanıcılar tarafından pek de benimsenmedi.

Ancak, Google tüm bun olanlara rağmen Google video servisini kapatmadı ve içerisinde bulunduğumuz 2011 yılına kadar açık tutmayı devam ettirdi. Aslında yaptığı yanlıştı belki de, ama Google ancak bu anda farkına vardı ve sonunda Google videoyu kapatmaya karar verdi.

Son olarak açıklanan bilgiler doğrultusunda 29 nisan tarihinden itibaren servisin tam olarak sonlanması bekleniyor.

 

Google Videolar Kapatılıyor

Dünyanın bir numaralı arama moturu Google bir hizmetini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor. Chiponline’a göre 29 Nisan’da Google Video hizmetini devre dışı bırakacak Google, 13 Mayıs’a kadar kullanıcıların videolarını silinmeden önce Youtube’a aktarabilmelerine imkan veriyor. 2005 yılında faaliyete geçen Google Video 6 yıl sonra havlu atmak zorunda kaldı. Fakat halihazırda Youtube Google’ın bünyesinde bulunuyor ve video platformlarındaki liderliğini devam ettiriyor. 2009 yılından beri yeni videolar yüklenmesine izin verilmeyen platformu Google’ın kapatacağı beklenen bir gelişmeydi.

Firefox Beter Youtube Eklentisi

Eğer Firefox internet tarayıcısı kullanıyorsanız, Youtube’u daha verimli kullanabilir ve daha performanslı işlevler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece Firefox internet tarayıcısının Better Youtube eklentisini kurmanız olmaktadır.

 

Peki, Better Youtube ile ne gibi avantajlar geliyor?

 

Eğer Firefox’unuza Better Youtube eklentisini kurarsanız, bu eklenti izlediğiniz videoların boyutunu maksimum kaliteye uyarlamaktadır. Bunun yanında bu eklenti sayesinde kullanıcı yorumlarını görmek zorunda kalmaz ve Youtube’un autoplay özelliğini kapatabilirsiniz.

 

Better Youtube eklentisini bilgisayarınıza kurduktan sonra Firefox internet tarayıcınızı yeniden başlatın. Bu sayede kurduğunuz Better Youtube eklentisi etkileşmiş olacak ve Youtube’u daha verimli koşullar altında kullanmaya başlayacaksınız. Ayrıca Better Youtube yazılımı lisanslı ve ücretsiz bir eklenti olmasıyla crack ya da serial gibi gereksinimler içermez. Better Youtube eklentisini kurun Youtube’da bir an önce daha etkileşimli hizmetlere ortak olun.

 

Youtubedan Büyük Atılım

Artık Youtube’a yüklediğiniz videolar hangi kalitede olursa olsun, Youtube kendi imkanları il bu videoların kalitesini artıracak.

 

Yapılacak video kalitelerinin artırma işlemleri için İrlandal’lı teknoloji firmalarından biri ile anlaşan Youtube, yapacağı bu yenilik ile kendi bünyesinde kalitesiz videolara son vereceğini belirtti. Dakikada ortalama 35 saatlik video yüklemesi yapılan Youtube’da, oldukça büyük bi trafik yer alıyor. Videoların kaliteli bir hale gelmesini sağlayacak olan şirket ise Green Parot Pictures olarak karşımıza çıkıyor. İrlanda’lı teknoloji şirketi sayesinde kullanıcılar artık flu, bulanık ya da sarsıntılı videolardan kurtulacak ve daha kaliteli videolar izleme imkanı bulacak.

 

Yapılacak işlemin aşamaları ise şu şekilde; kullanıcı videoyu Youtube’a ilk olarak yüklediğinde şirket tarafından geliştirilen yazılım sayesinde videolar çeşitli boyu seçenekleri ile yeniden işlenecek. Bunun yanında videoların daha kaliteli bir boyuta gelmesi için Youtube’a yeni bir katman eklemesi de yapılacak. Bu sayede yalın bir zaman içerisinde Youtube üzerinde kalitesiz videolara rastlamak oldukça zor olacak.